Romantik Komedi Atölyesi

TÜRSAK VAKFI

ROMANTİK KOMEDİ ATÖLYESİ

BİR YÖNETMEN VE SENARYO DANIŞMANININ GÖZÜNDEN FİLM İNCELEMELERİ

 

Atölye Eğitmeni: Kader Bayraktar 

Son Başvuru Tarihi: 13 Ekim 2017

Atölye Tarihi: 14 Ekim - 4 Kasım 2017 tarihleri arası Cumartesi günleri

Atölye Saatleri: 10:00 - 17:00 arası

Ücret: 1.000 TL

Kayıt ve İletişim: atolye@tursak.org.tr

 

Bu atölyenin içeriğinde ne var?

Bu atölye “romantik komedi” türü uzun metraj filmler üzerine analizler içerir ve türe ait “pratik”, “uygulanabilir” bilgilere ulaşmanızı sağlar. Bu bilgileri katılımcıların da kendi yazımlarında uygulamalarını amaçlar.

Bu atölye, senaryonun dramatik dünyasına hızla girmenize, örnekleri izlerken hızlı öğrenmenize, sadece seyirci ve öğrenen değil, “yapan”, “uygulayan” olmanıza imkan sağlayacak ipuçlarına sahip yoğun bir içerik sunmaktadır. Senaryoya dair daha önce duymadığınız ya da deneyimlemediğiniz birçok şeyi filmler ve sahne analizleri üzerinden deneyimleyeceğiz.

Bu atölyede edindiğiniz ipuçları kendi projelerinizi geliştirmede romantik komedi türüne  ait bir farkındalık yaşamanızı, türe dair çok işinize yarayacak önemli bilgilere sahip olmanızı ve bu bilgileri uygulayabilmenizi sağlayacaktır.

Dört hafta sonu boyunca Amerikan sinemasından farklı senaristlerin elinden çıkmış 8 adet romantik komedi filmini “3 perdeli yapı” üzerinden inceleyeceğiz. Sadece teorik bilgiler ile kendimizi bunaltmayıp sadece “bilmek” değil “yapmak”, “uygulamak” üzerine çalışacağız. İzlediğimiz ve incelediğimiz filmler sonrası siz katılımcıların yazma alışkanlığınızı geliştirecek ev ödevleriniz olacak ve “yazı” ile “verimli ve amaca yönelik” ilişki kurmanız sağlanacaktır.

 

Peki neden aynı türden 8 film?

Çünkü, atölyemize konu filmlerin tamamı, “romantik komedi” türüne ait olmasına rağmen, farklı yapısal kurulumlara sahiptir. Böylece siz katılımcıların sahip olunan teorinin ötesinde uygulamaya dair pratik bilginizin de artırılması hedeflenmiştir.

Senaryonun dünyasına hızlı giriş yapıp, incelenen filmlerle çalışarak, izlediğiniz filmin öyküsünü, tretmanını, filmden bir sahneyi kendiniz yazma deneyimine sahip olacaksınız. Bu çalışma;  filmi bir anlamda parçalarına ayırmanıza, bütüne giden yolda dramatik yapıya ve romantik komediye ait önemli ip uçlarına sahip olmanıza olanak tanıyacaktır. Aynı zamanda aynı tür içinde  farklı yazarların,  farklı hikaye anlatım biçimlerini görme şansına sahip olacaksınız. Bilmenin ötesinde bunu hangi araçları kullanarak yapabileceğinizi görecek ve uygulayacaksınız.

  

Ders programı:

 

1. Hafta:

10:00-13:00 "Harry Sally ile Tanışınca" (When Harry Met Sally) - Nora Ephron

14:00-17:00  "Sevginin Bağladıkları" (Sleepless in Seattle) - Nora Ephron

 

2.Hafta :

10:00-13:00 “Bridget Jones’un Günlüğü” (Bridget Jones's Diary) - Richard Curtis

14:00- 17:00 “Aşk Her Yerde" (Love Actually) - Richard Curtis

 

3.Hafta:

10:00-13:00 “Bugün Aslında Dündü" (Groundhog Day) - Danny Rubin, Harold Ramis

14:00-17:00 “Aşkın 500 Günü" (500 Days of Summer) - Scott Neustadter, Michael H. Weber

 

4. hafta :

10:00-13:00  “Ah Mary Vah Mary" (There's Something about Mary) - Ed Decter, John J. Strauss

14:00- 17:00 "50 İlk Öpücük" (50 First Dates) - George Wing

 

Kader Bayraktar

Kader Bayraktar 1978 yılında Samsun’da doğdu. İlk ve orta eğitimini İstanbul’da, üniversite eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema –Tv bölümünde tamamladı. 1998 yılından itibaren film setlerinde çalışmaya başladı. Hem okuyup hem çalıştığı için üniversiteden iyi bir ortalamayla mezun olsa da bir çok sinema öğrencisi gibi okulu uzattı. Hayatta deneyimin ve öğrenmenin kıymetine hep inandı. İlk çalıştığı dizi projesi 1998 yılında “İkinci Bahar” adlı dizidir. Sonrasında yıllarca sektörün dikkat çeken projelerinde çalıştı. Türk dizi tarihinin dönüm noktası kabul edilen “Ezel” dizisinde ön hazırlığından son gününe kadar yardımcı yönetmenlik yaptı. Sektörde çalışmaya başladığından bugüne kadar yaklaşık 400 bölüm dizide çalıştı. Kendisiyle ilgili daha fazla veriye Sinematürk veri tabanından ulaşabilirsiniz. Kendini bildi bileli yazmaktan hoşlanmasına rağmen yoğun çalışma hayatından dolayı bir süre bu yanını erteledi. 2013 yılından itibaren bu ertelediği yanını tekrar hayata geçirmek için çok çeşitli eğitimlere ve yaratıcı yazarlık kurslarına katıldı. Bu da kendisine yetmedi, film ve senaryo analizleri yapmaya başladı.  Halen yapım şirketleri, kanallar ve projesini geliştirmek isteyenlere senaryo danışmanlığı da yapan yönetmen, yaptığı film analizlerini çok yakında kitap haline de getirmek istiyor. Kendisinin de içinde bulunduğu, hem danışmanlık yaptığı hem de  projeler ürettiği bir yazı grubuna dahil. Kader Bayraktar yönetmen ve senaryo danışmanı olarak film sektöründe çalışmalarına devam ediyor.